Świat muzyki hybrydowej. The World of Hybrid Music.
To drzewo, jak i nazwa mają wiele znaczeń. Mowa o korzeniach, historii, genealogii, naturze, a wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. Nie da się żyć bez drzew... Ola Turkiewicz

Materiały prasowe

Koncert muzyki hybrydowej

III Projekt Arboretum pt. „Warmia i Mazury”

Komunikat prasowy

Poniżej znajdują się materiały prasowe ze zgodą na publikacje. W przypadku zdjęć prosimy o zachowanie podpisów pod fotografiami.

W niedzielę 17 lipca 2016 roku o godz. 19.00 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie odbędzie się III Projekt Arboretum pt. „Warmia i Mazury”, kolejny koncert muzyki hybrydowej inspirowanej muzyką tradycyjną i dziedzictwem kulturowym polskiej wsi. Nowością tegorocznego Projektu Arboretum, oprócz stricte warmińsko-mazurskiej tematyki, są warsztaty tańca ludowego o godz.17.30 oraz tradycyjna Potańcówka ludowa Projektu Arboretum, do której po koncercie porwie kapela Tęgie Chłopy.

Projekt Arboretum to autorski i nowatorski projekt kultywujący dziedzictwo wiejskie dawnej Rzeczypospolitej, który doskonale wpisuje się w definicje nowoczesnej kultury i muzyki współczesnej. Po dwóch edycjach stał się już rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.

Od 2014 roku w projekt zaangażowanych jest trzech znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia w latach 2014-2015 realizował aktor i reżyser Wojciech Malajkat, w tym roku spektakl poprowadzi związana z Mazurami pisarka Katarzyna Enerlich. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest także pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 9 lat jest ona twórcą i dyrektorem muzycznym Koncertu Niepodległości w Warszawie. Na scenie Amfiteatru towarzyszyć jej będzie Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka” oraz znakomici polscy instrumentaliści sesyjni. Dodatkową atrakcją tegorocznego Projektu Arboretum będzie Potańcówka ludowa Projektu Arboretum poprowadzona przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”, którzy przed koncertem Projekt Arboretum poprowadzą warsztaty z tańca ludowego.

Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniają artystyczne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, pradawnych mieszkańców Warmii i Mazur. Te niezwykłe i zapomniane klimaty ukazane zostaną w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

Projekt Arboretum to wydarzenie wykreowane przez twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim, a w tym roku także na Westerplatte i w Kanadzie. Są oni także organizatorami Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto. Doświadczenia z tych i innych projektów zostały wykorzystane do stworzenia Projektu Arboretum. Tak jak Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej, tak Projekt Arboretum ma za zadanie popularyzować kulturę tradycyjną i ludową regionów dawnej Rzeczypospolitej. Efektem wydarzenia jest integracja zarówno miłośników etnografii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, także cudzoziemców. Jesteśmy przekonani, że Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wykonawcy Projektu Aroretum:

Katarzyna Enerlich (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Paweł Iwaszkiewicz (flety etniczne), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum – Jacek „Wiejski” Górski

oraz kapela muzyki tradycyjnej Tęgie Chłopy w składzie: Ewa Grochowska (wokal), Dorota Murzynowska (baraban), Olek Kwietniak (klarnet), Maciej Filipczuk (skrzypce), Mateusz Kowalski (akordeon), Michał Maziarz (skrzypce), Marcin Kabat (tuba), Marcin Żytomirski (skrzypce) Mikołaj Kubicki (trąbka)

Warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzi trener Marek Ruczko

Patronat Honorowy

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo. Współorganizatorem Projektu Arboretum są Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A., Polskie Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn 

Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny

:: Kontakt dla mediów:  projektarboretum@gmail.com

Jacek „Wiejski” Górski – Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, tel. 601-130-016

Więcej o Projekcie Arboretum:

:: Kanał muzyczny na Youtubehttps://www.youtube.com/watch?v=LZoV_fhnPgY&list=PLWemDI4ei34Sgm9gCWdPc4jSAIXnJCoJt&index=1

:: Oficjalna strona Projektu Arboretum

www.projektarboretum.pl

:: Fanpage Projektu Arboretum

https://www.facebook.com/pages/Projekt-Arboretum/205932866253999

 

Projekt Arboretum - logotyp

Logo Projektu Arboretum

1_Ola_Turkiewicz.Fot_.Dawid_Korczyński

Ola Turkiewicz. Fot. Dawid Korczyński

_TPF6433

Ola Turkiewicz. Fot. Tomasz Pragski

Organizatorzy

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Bez tytułu - Kopia

Patronat Honorowy

herb woj warm maz-1 (2) marg

Marszałek

Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Gustaw Marek Brzezin

 

Współorganizacja

NCK_logo-poziom_kolor-RGB 300

MHP poziom 300

arboretum-2015-plakat-B1-680x980.ai

Patronat Medialny

PR_230

Radio Olsztyn

tvp3 Olsztyn