Świat muzyki hybrydowej. The World of Hybrid Music.
To drzewo, jak i nazwa mają wiele znaczeń. Mowa o korzeniach, historii, genealogii, naturze, a wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. Nie da się żyć bez drzew... Ola Turkiewicz

IV Projekt Arboretum | Mrągowo, 23 lipca 2017, godz.19.00

Projekt Arboretum-2016-plakat-B1-680x980Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniają kompozycje współczesne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, czyli wczesnośredniowieczną ludnością północno-wschodniej Polski. Te niezwykłe klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Projekt Arboretum wpisuje się zarówno w formułę kultury wysokiej, koncertu muzyki współczesnej, jak i wydarzenia inspirowanego muzyką źródeł.Zaaranżowany od 2013 roku materiał to ponad 30 polskich dawnych pieśni Mazur, Warmii, Kurpiów i Podola, a także kompozycji współczesnych inspirowanych tematyką koncertów. Utwory wykonywane są przy zachowaniu reliktów gwary Mazur, Warmii, Kurpiów i Podola, rekonstruowana jest także mowa dawnych Prusów i Jaćwingów.  W repertuarze prezentowane są także utwory poetyckie wybitnych poetów polskich XIX i XX w. a także anonimowe wiersze twórców ludowych.

 

 

III Projekt Arboretum „Warmia i Mazury” | 17 lipca 2016

Inspiracją III Projektu Arboretum „Warmia i Mazury” były zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniły kompozycje współczesne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, czyli wczesnośredniowiecznej ludnością północno-wschodniej Polski. Te niezwykłe klimaty ukazane zostały w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, a także poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.  Dodatkową atrakcją tegorocznego Projektu Arboretum była Potańcówka ludowa oraz warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzone przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”.W projekt zaangażowanych jest trzech znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia w latach 2014-2015 realizował aktor i reżyser Wojciech Malajkat, w 2016 roku spektakl poprowadziła związana z Mazurami pisarka Katarzyna Enerlich. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 2009 lat jest ona dyrektorem muzycznym oraz jednym z wykonawców Koncertu Niepodległości w Warszawie. Towarzyszyła jej będzie Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”, oraz znakomici polscy instrumentaliści sesyjni.

Organizatorzy

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Bez tytułu - Kopia

Patronat Honorowy

herb woj warm maz-1 (2) marg

Marszałek

Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Gustaw Marek Brzezin

 

Współorganizacja

NCK_logo-poziom_kolor-RGB 300

 MHP poziom 300

arboretum-2015-plakat-B1-680x980.ai

Patronat Medialny

PR_230

Radio Olsztyn

tvp3 Olsztyn

II Projekt Arboretum „Kurpie i Mazury” | 9 sierpnia 2015

Ola Turkiewicz

W niedzielę 9 sierpnia 2015 roku o godz. 17.30 odbyła się druga edycja Projektu Arboretum, pierwszego na świecie koncert MUZYKI HYBRYDOWEJ, zainspirowana dziedzictwem kulturowym Mazur, Warmii i Kurpiów. Celem tego warmińsko-mazurskiego wydarzenia jest prezentowanie muzyki etnicznej i ludowej w nowoczesnych aranżacjach, prezentujących niedoceniane dziedzictwo w nurcie muzyki, definiowanym przez twórców jako muzyka hybrydowa. Odwołujący się do muzycznych korzeni Warmii, Mazur a także Kurpiów, Suwalszczyny i Podlasia projekt inspiracje czerpie także z tak zwanej muzyki świata. Prozatorsko-poetycką narrację wydarzenia poprowadzi popularny polski aktor Wojciech Malajkat. Dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum, autorką kompozycji i jednym z wykonawców, jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz. Jest ona polsko-kanadyjską wokalistką, kompozytorką i animatorką kultury polonijnej, która swoją karierę muzyczną realizowała od początku lat 90. XX wieku w Kanadzie, zaś od 2009 roku jest twórcą i dyrektorem muzycznym Koncertu Niepodległości.

Adam Strug l Projekt Arboretum

Adam Strug

Do drugiej projektu został zaproszony, znany z popularyzowania magicznych pieśni kresowych oraz niezwykły wykonawca pieśni kurpiowskiej Adam Strug, oraz Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”.

Inspiracją do drugiej edycji Projektu Arboretum są zapomniane pieśni Mazur, Warmii i Kurpiów a także  poezja Adam Asnyka i Mieczysława Jastruna.

Te niezwykle klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

IMG_2614-2 kwadrat

Wojciech Malajkat

Aby osiągnąć zamierzony efekt, do premierowej edycji Projektu Arboretum zatrudnionych zostanie blisko 30 muzyków i osób zaplecza technicznego. Wsparciem ww. występujących wokalistów będzie niezwykle rozbudowane instrumentarium. W projekcie mającym charakter sesyjny, pojawi się klasyczna jazzowa sekcja rytmiczna (piano, perkusja, gitara, bas, kontrabas), także akordeon, skrzypce, instrumenty perkusyjne i dęte, których uzupełnieniem będą liczne efekty elektroniczne.

Projekt Arboretum to nowe wydarzenie twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a także organizowanych w Toronto Polskiego Festiwalu Jazzowego i Polskich Zaduszek Jazzowych.

……………………………………………………………………………

arboretum-2015-ulotka-A5_front

I Projekt Arboretum „Kurpie i Podole” | 10 sierpnia 2014

arboretum-plakat-duzyW niedzielę 10 sierpnia 2014 roku o zainaugurował Projekt Arboretum, koncert muzyki hybrydowej. Jest to autorski projekt polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty i producenta muzycznego Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Koncert wykonany został przez stworzony specjalnie w tym celu zespół muzyków sesyjnych w składzie: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Adam Strug (śpiew), zespół wokalny „Dziczka” (śpiew), Marcin Riege (kompozycje, fortepian i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe),  Krzysztof Kowalewski (kompozycje, gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas) oraz Jarosław Żeliński (flety etniczne). Wydarzenie zorganizowane zostało na 5-tysięcznej widowni Amfiteatru nad jeziorem Czos w Mrągowie.

Celem tego mazurskiego projektu jest prezentowanie muzyki etnicznej i ludowej w nowoczesnych aranżacjach instrumentalnych, które pozwalają zaistnieć jej w szeroko rozumianym nurcie muzycznym, definiowanym przez twórców jako muzyka hybrydowa. Koncert odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, a także ekologii i zrównoważonego rozwoju. Inspirację Projektu Arboretum stanowią spuścizna kulturowa i dziedzictwo etniczne obszarów wiejskich dawnej i obecnej Rzeczypospolitej.

Pracę nad Projektem Arboretum rozpoczęto w 2013 roku. Jego organizatorem jest Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej we współpracy z Urzędem Miasta Mrągowo.