Świat muzyki hybrydowej. The World of Hybrid Music.
To drzewo, jak i nazwa mają wiele znaczeń. Mowa o korzeniach, historii, genealogii, naturze, a wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. Nie da się żyć bez drzew... Ola Turkiewicz

Axis Mundi czyli symbolika Projektu Arboretum

DabAxis mundi  (z łac., oś kosmiczna, oś świata) to pradawna idea środka świata, uważanego za stabilny element Wszechświata. Definiowana jest w wielu kulturach, również jako Słowiańska Oś Świata.

Według  dawnych wierzeń na osi następuje zatrzymanie czasu, przez co możliwy jest pełny kontakt zarówno z przeszłością, jak i z przyszłością. Axis mundi  było miejscem najświętszym ze świętych. W wielu kulturach stanowiło podstawową koncepcję kosmogonii, kreacji Kosmosu, biogenezy a nawet antropogenezy – zazwyczaj wierzono, że od Axis mundi rozpoczęło się stwarzanie świata.

Wyobrażeniem  osi świata w różnych kulturach były: góra kosmiczna, drzewo kosmiczne, filar, kolumna lub słup (te ostatnie mają wtedy dodatkowy sens – są wspornikami niebios).

Pod postacią ogromnego drzewa wszechświat wyobrażali sobie wikingowie. Nawiązania do drzewa kosmicznego pojawiają się w powieściach fantastycznych Lidii Mai Kossakowskiej (Zakon Krańca Świata, Ruda sfora) oraz Dana Simmonsa (Hyperion, Endymion).