Świat muzyki hybrydowej. The World of Hybrid Music.
To drzewo, jak i nazwa mają wiele znaczeń. Mowa o korzeniach, historii, genealogii, naturze, a wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. Nie da się żyć bez drzew... Ola Turkiewicz

Jacek „Wiejski” Górski – scenariusz i reżyseria Projektu Arboretum

 

Współtwórca „Koncertu Niepodległości” oraz „Projektu Arboretum”, producent, scenarzysta i reżyser obu wydarzeń.

W latach 80-tych XX wieku działał w młodzieżowej opozycji niepodległościowej w PRL. Działalność opozycyjną rozpoczął w 1981, po wprowadzeniu Stanu Wojennego, w grudniu 1981, w wieku 14 lat został dwukrotnie aresztowany za „fotografowanie obiektów wojskowych”. Od 13 grudnia 1981 przeprowadza akcje ulotkowe, w oparciu o drukowane w domowych warunkach ulotki. Przeprowadza akcje malowania napisów niepodległościowych. W 1984 roku razem z grupą przyjaciół z warszawskiego Grochowa, stworzył Federację Młodzieży Walczącej, niezależny ruch młodzieżowy, działający w konspiracji w ponad 60 ośrodkach i wydający w podziemiu ponad 100 młodzieżowych tytułów prasowych. Jest autorem nazwy i logo FMW, opracował graficznie ogólnopolskie pismo FMW „Nasze Wiadomości”. Był organizatorem drukarni i zaopatrzenia, a także czynnym drukarzem i organizatorem struktur kolportażu prasy niezależnej. Od 1984 koordynował współpracę pomiędzy Federacją Młodzieży Walczącej, RKW „Solidarność” oraz Grupami Oporu „Solidarni”, stworzonymi przez Teodora Klincewicza. Brał czynny udział w akcjach Grup Oporu „Solidarni” i FMW w tym: ulotkowanie, malowanie haseł, instalowanie „gadał” Radia Solidarność na ulicach Warszawy, a także emitowaniu audycji radia Solidarność dla więźniów Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Emitował audycje Radia „Solidarność” w paśmie UKF , w tym na częstotliwościach telewizji rządowej. Organizował akcje liczenia frekwencji wyborczych. W styczniu 1986 został porwany przez tzw. „nieznanych sprawców”, po czym został uwięziony w nieznanym miejscu, gdzie był torturowany, a następnie nieprzytomny wyrzucony na torach kolejowych . W maju 1988 został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, skąd został wydalony 17 dniach z powodu tzw. „braku możliwości adaptacyjnych”, a następnie skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za uchylanie się od służby wojskowej.

Po wyjściu z wojska włączył się w organizację strajków na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1988-89 uczestniczył w manifestacjach i strajkach studenckich Niezależnego Zrzeszenia Studentów (transport, druk, kolportaż i zaopatrzenie). Od maja 1989 współpracował z Komitetem Obywatelskim „Solidarność”. Po wyborach 4 czerwca 1989 wycofał się z życia politycznego.

Zakochany w ginącym polskim krajobrazem od wielu lat pracuje nad utworzeniem Osady „Sudawia”, skansenu, który ma uratować od zapomnienia i zniszczenia resztki dawnych pejzaży Podlasia i Mazur. Pomysł ten realizowany jest na Mazurach Garbatych, w oparciu o XIX w. mazurskie siedlisko i dwadzieścia parę hektarów ziemi. W 2007 projekt skansenu zwyciężył w konkursie Gazety Wyborczej i Raiffeisen Bank „Pomysł na Firmę”, a rok później wszedł do półfinału konkursu „Kapitalny Pomysł” organizowanej przez TVN i Citibank.

Od grudnia 2008, razem z żona Olą Turkiewicz, polsko-kanadyjska kompozytorką i wokalistka jazzową poświęcają się autorskiemu projektowi „Koncert Niepodległości”, który rokrocznie organizuje w Muzeum Powstania Warszawskiego od 11 listopada 2009. Jest też producentem Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja organizowanego na Zamku Królewskim w Warszawie. Współpracował w opracowaniu scenariuszy Koncertu Niepodległości w latach 2009 – 2011, określając wraz z Olą Turkiewicz ich koncepcje, oraz prowadząc niezbędne kwerendy historyczne. Jest autorem scenariuszy „Koncertu Niepodległości” w latach 2012-14 roku.

We wrześniu 2009, wraz z żoną, założył w Warszawie Sklep i Galerię „Sudawia”, która ma sfinansować rozwój Osady „Sudawia”. „Sudawia” sprzedaje, ale przede wszystkim promuje żywność ekologiczną oraz powrót do tradycyjnych zwyczajów żywieniowych. Sklep i Galeria „Sudawia”, nazywany jest „Najmniejszym domem kultury na Mokotowie”. „Sudawia” stała się miejscem magicznych spotkań ze sztuka, kultura i tradycją. To miejsce gdzie wernisaże, koncerty czy spotkania z twórcami ludowymi odbywają się „pomiędzy salcesonem o podgrzybkiem ze śliwkami”. W ramach oswajania przestrzeni publicznej w miejscu działalności, „Sudawia” organizuje otwarty festyn „Święto Racławickiej”, piknik „Kuchnia z Wykopalisk” a także sąsiedzkie działania z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.

Jacek „Wiejski” Górski jest organizatorem licznych społecznych akcji „Niedziela bez Bazgrołów”, mających na celu rewitalizację i odzyskanie zdewastowanej przez wandali przestrzeni publicznej na warszawskim Mokotowie. W ramach tej akcji ponad setka wolontariuszy społecznie odnowiła elewacje kilkunastu budynków na ulicy Racławickiej i sąsiedniej Wiktorskiej, przeciwstawiając się lokalnemu gangowi i całkowicie zmieniając oblicze tej części Mokotowa.

Jest autorem publikacji na temat młodzieżowych organizacji niepodległościowych w PRL. Miłośnik polskich gór, historii i lotnictwa, były szybownik i spadochroniarz.

Wraz z wieloma przyjaciółmi z podziemnego Federacji Młodzieży Walczącej, Radia „Solidarność” i Grup Oporu „Solidarni”, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski („Polonia Restituta”). Odznaczony został także Odznaką Honorową „Zasłużony dla Warszawy”, Odznaką Honorową Grup Oporu „Solidarni”, a także Srebrną Odznaką Szybowcową FAI, Brązową Odznaką Skoczka Spadochronowego FAI i Srebrną Górską Odznaką Turystyczną (GOT).