Świat muzyki hybrydowej. The World of Hybrid Music.
To drzewo, jak i nazwa mają wiele znaczeń. Mowa o korzeniach, historii, genealogii, naturze, a wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. Nie da się żyć bez drzew... Ola Turkiewicz

Justyna Czerwińska – śpiew

028 - KopiaJustyna Czerwińska na co dzień występuje w polsko-ukraińskim zespole wokalny „Dziczka”, który został założony przez etnomuzykologa i absolwentkę Akademii Muzycznej w Kijowie Tetianę Sopiłkę. Obok Tetiany i Justyny w skład zespołu wchodzą Maniucha Bikont, Ewa Winiarska, Maria Puzyna oraz Agata Wróbel. „Dziczka” wykonuje pradawne pieśni ludowe, które zachowały się wyłącznie w przekazach ustnych, przechodzących z pokolenia na pokolenie. To bezpośrednio od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia, „Dziczka” przejęła znaczną część repertuaru, który nie został wcześniej spisany w nutach, ratując tę bezcenną spuściznę od zapomnienia. „Dziczka” zainaugurowała swoją działalność występem na festiwalu muzyki tradycyjnej w Wilnie w 2006 roku. Repertuar zespołu stanowią głównie pieśni ludowe odnalezione wśród mieszkańców dzisiejszej Ukrainy. Od tamtego czasu „Dziczka” koncertuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

„Dziczka” wystąpiła na organizowanych przez nas IV i V Koncercie Niepodległości (2012-2013) w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na I Koncercie Niepodległości Trzeciego Maja w Zamku Królewskim w Warszawie w 2013. Te niezwykłe, śpiewające białymi głosami, wokalistki mogliśmy usłyszeć w ukraińskiej pieśni ludowej z XVIII w „Zakuwala Zozułeńka” skompilowanej z „Kozakiem” Stanisława Moniuszki w wykonaniu Grzegorza Wilka. Z kolei w utworze „Res Publica Serenissima” „Dziczka” wykonała psalm prawosławny „Letiat Hołuby”, występując z Imamem Januszem Aleksandrowiczem (tatarski Azan), Olą Turkiewicz („Gaude Mater Polonia”), Grzegorzem Wilkiem („Modlitwa za Rzeczpospolitą naszą i za Króla”) oraz Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, który udzielił głosu do nagrania (Psalm 46 „w intencji zakończenia wszelkich wojen”). Na nasze zaproszenie dała też niezwykły, kameralny koncert w prowadzonym przez nas Sklepie i Galerii Sudawia w 2010 roku.

Link do filmu prezentującego Zespół „Dziczka” http://www.youtube.com/watch?v=mgXYp74x9M4