Projekt Arboretum
Autochtonka (2020)
18 września 2020, godz. 20:00
Spektakl Internetowy
Bezpłatna formuła
Autochtonka, to Internetowy autorski spektakl Oli Turkiewicz prezentujący współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną obszarów, z których wywodzą się korzenie przodków artystki. Na repertuar spektaklu składa się osiem współczesnych kompozycji i aranżacji hybrydowych. Każdy z utworów poprzedza opowieść o genezie jego powstania i jego kontekście etnograficznym oraz regionalnym.
W swojej pracy Ola Turkiewicz bazowała na XIX w. źródłach i nagraniach autochtonów z lat 30. i 50. XX wieku. Wybór utworów dokonany został, przez artystkę, na podstawie własnych badań i kwerend obejmujących pracę etnografów, jak np. Oskar Kolberg, Wojciech Kętrzyński czy Wacław Gębik. Współczesne hybrydowe aranżacje wyeksponują utracone dziedzictwo muzyczne, archaiczne brzmienia dawnych melodii, mowy przodków i ludowej gwary, prezentując te relikty na tle współczesnej stylistyki muzycznej i instrumentalistki.
Inspiracją do tego projektu było zakochanie się w pieśniach tradycyjnych, w tzw. muzyce źródeł oraz – genealogia. Jest to więc opowieść o moich korzeniach. Tytuł trochę przewrotny, bo moje korzenie sięgają do różnych krain dawnej Rzeczypospolitej: Mazury, Lubelszczyzna, Wileńszczyzna, Bukowina i kto wie gdzie jeszcze…Definicja słowa „autochton” brzmi: “człowiek należący do rdzennej ludności danego obszaru”. Ale nie jest określone, iż musi funkcjonować fizycznie w danym obszarze. A zatem – moje miejsce urodzenia, moje geny, moi przodkowie – wszystko to niejako sankcjonuje mnie do miana Autochtonki wszędzie tam, gdzie Oni żyli…. Zapraszam w tę muzyczną podróż w czasoprzestrzeni.
Styl muzyki hybrydowej będący znakiem rozpoznawczym artystki Ola Turkiewicz, zainaugurowała w 2003 roku w Kanadzie, podczas świątecznego koncertu kolęd tradycyjnych, jazzowych oraz pastorałek ze stanu wojennego w Toronto. Muzyka hybrydowa doskonale sprawdza się w projektach odwołujących się do dziedzictwa kulturowego i spotyka się z uznaniem odbiorców wszystkich realizowanych przez Olę projektów muzycznych, jak m.in. Koncert Niepodległości, Projekt Arboretum czy tworzona muzyka filmowa.
Dofinansowanie
Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.