Projekt Arboretum

Marcin Janiszewski

Akordeon, instrumenty klawiszowe

Akordeonista Marcin Janiszewski (fot.Paweł Rzeńca)

Kompozytor, aranżer, akordeonista, pianista i pedagog. Od 2010 roku bierze udział w projektach muzycznych realizowanych przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej i jej twórców, tj. Projekt Arboretum i Koncert Niepodległości.

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Nauczyciel akordeonu w PSM I i II st. w Kutnie. W przeszłości wykładowca na wydziale aktorskim w PWSFTViT w Łodzi, w Osiedlowym Domu Kultury „Łódź Chojny”, Łódzkim Towarzystwie Muzycznym oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Na kontraktach zagranicznych występował między innymi w Niemczech („Palazzo Salon Orchester”) oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wraz ze swoim kwartetem koncertował na festiwalach muzyki akordeonowej i jazzowej w Polsce i za granicą. Występował z wieloma cenionymi artystami m.in. z Agnieszką Greinert, Wojciechem Lipińskim, Pawłem Serafińskim, Elżbietą Adamiak, Olą Turkiewicz, Markiem Bałatą, Krzysztofem Ścierańskim, Zbigniewem Zamachowskim, Grzegorzem Wilkiem, Katarzyną Kołodziejczyk oraz Yankel Band. Na stałe współpracuje też z teatrami łódzkimi.

Laureat Nagrody Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani” dla Najlepszego Jazzmana Miasta Łodzi za rok 2002. Lider zespołu „Marcin Janiszewski Kwartet”, z którym zajął I miejsce w kategorii Muzyki Rozrywkowej oraz Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (grudzień 2001). Zdobył I miejsce w kategorii zespołów jazzowych na „Jazz and Pop Festiwal” w Jeleniej Górze (maj 2002), II miejsce w kategorii jazz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Castelfidardo (Italia, październik 2002 roku). Ponadto wyróżniony Nagrodą dla Najlepszego Pianisty na IX Gospel Camp Meeting (Osiek 2005), II miejscem w kategorii Jazz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Castelfidardo (Włochy 2002), I miejscem oraz Nagroda Złotego Krokusa na Jazz & Pop Festival w Jeleniej Górze (2002), Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu oraz I miejscem w kategorii muzyka rozrywkowa (2001), I miejscem na Festiwalu Zespołów Rockowych w Węgorzewie – Rock’and’low (1992, z zespołem Windsom Jester), II miejsce na Międzywojewódzkim Konkursie Akordeonowym w Zgierzu (1989).

Brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, w tym m.in.: w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Sanoku, Dniach Muzyki Kameralnej w Piotrkowie Trybunalskim, Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Chełmie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Rozrywkowej „Konfrontacje” w Częstochowie, Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Giżycku, Słupeckich Spotkaniach Muzycznych, Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, Sulęczyńskich Spotkaniach Akordeonowych, cyklu koncertów w Rzymie m. in. w Polskim Instytucie Kultury oraz w Micca Club, Be–bop club, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łódzi | Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Popradzie, w koncertach promocyjnych na antenie Radia Łódź oraz Programu III Polskiego Radia w Warszawie, koncertach Agnieszki Greinert w ramach Geyer Music Factory, Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym “Gitaromania” w Jeleniej Górze (z Lime Tree Quartet), Qrek Polski ze Zbigniewem Zamachowskim podczas Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej i Geyer Music Factory 2012, w recitalu Agnieszki Greinert ”Czekam na Jutro” w Teatrze Muzycznym w Łodzi, Wiosennych Koncertach Gitarowych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (z Lime Tree Quartet), koncertach Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach (z Lime Tree Quartet), targach Kielce Jazz Festiwal (z Lime Tree Quartet).

Wielokrotnie uczestniczył w pracach Jury wymienionych festiwali, jak również mniejszych przeglądów regionalnych,

Jako wykonawca i aranżer współtworzył wiele projektów muzycznych, m. in.: spektakl dyplomowy Kamili Klimczak „W ciało wcielenia” w reż. R. Dziewońskiego, aranżację i współprodukcję płyt swoich uczniów – „Zbigband Live”,przygotowanie aranżacji dla Kamili Klimczak na Festiwal Piosenki Francuskiej w Lubinie ( I nagroda), aranżacja i nagranie  płyty Elżbiety Adamiak „ Zbieram Siebie”, aranżacja recitalu piosenek francuskich dla Agnieszki Greinert, aranżacja i nagranie płyty Agnieszki Greinert  „Czekam na Jutro”,„Lime Tree Quartet” (projekt gitarzysty Wojciecha Lipińskiego, w którym gra na akordeonie i fortepianie).

Od 1999 roku pracuje, jako nauczyciel akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Kutnie. Na dorobek pedagogiczny z tego okresu składają się bogate doświadczenia z zakresu metodyki nauczania, które pozwoliły na ukształtowanie świadomości pedagogicznej i metod pracy z uczniem. Efektem są liczne nagrody jego podopiecznych na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ostatni znaczący sukces to II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) dla zespołu Zbigband ( jazzowy kwintet złożony z uczniów PSM w Kutnie). Ważnym doświadczeniem było zatrudnienie w charakterze akompaniatora w Studium Piosenkarskim Krzysztofa Krawczyka. Praca ze śpiewającą młodzieżą przyniosła również wymierne efekty w postaci trzech równoległych pierwszych nagród na II Przeglądzie Piosenki Poetyckiej „Canticum Poeticum” w Łodzi.

Innym aspektem pracy pedagogicznej są cykliczne zaproszenia w roli wykładowcy na warsztaty i prelekcje, w tym m.in.: w ramach Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzyki Akordeonowej w Miętnem, organizowanego przez Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich oraz Uniwersytet Muzyczny w Warszawie (wykłady z jazzu i improwizacji), w ramach Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Przemyślu i Częstochowie, warsztaty z improwizacji jazzowej na akordeonie w OSM w Lublinie dla uczniów i studentów UMCS.

W dorobku fonograficznym ma nagranie 13 albumów. Wziął udział w nagraniu albumu Koncert Niepodległości.