Projekt Arboretum
I Projekt Arboretum „Kurpie i Podole”
10 sierpnia 2014, Amfiteatr nad jeziorem Czos, Mrągowo
Osadzony na Mazurach koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum, to autorski projekt wywodzącej się z Mazur, polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty i producenta muzycznego Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Pracę nad Projektem Arboretum zainicjowano w 2013 roku, a jego premiera miała miejsce 10 sierpnia 2014.
Inspiracją premiery wydarzenia była twórczość ludowa odległych od siebie regionów dawnej Rzeczypospolitej, tj. Kurpiów i Podola (obecnie Ukraina), którą postanowiliśmy skonfrontować z poezją XIX i XX-wiecznych poetów polskich.
Już od chwili premiery, celem Projektu Arboretum, wydarzenia w zamyśle cyklicznego, było prezentowanie muzyki etnicznej i ludowej w nowoczesnych aranżacjach instrumentalnych, które jej pozwolą zaistnieć w szeroko rozumianym nurcie muzycznym, definiowanym przez twórców jako muzyka hybrydowa. Koncert odnosi się do dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, a także ekologii i zrównoważonego rozwoju. Inspirację Projektu Arboretum stanowi spuścizna kulturowa i etnograficzna obszarów wiejskich dawnej i obecnej Rzeczypospolitej.
Koncertowi towarzyszyła społeczna akcja „Arboretum o świcie”, czyli wspólne śpiewanie pieśni etnicznych o wschodzie słońca nad jeziorem Czos, którą poprowadziły wokalistki z Zespołu „Dziczka”.
Wybór tematu miał decydujący wpływ na dobór członków zespołu Projektu Arboretum. Koncert wykonany został przez dedykowany zespół muzyków sesyjnych w składzie: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Adam Strug (śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), zespół wokalny „Dziczka” (śpiew), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Riege (kompozycje, fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (kompozycje, gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz Jarosław Żeliński (flety etniczne).
Prozatorsko-poetycką narrację wydarzenia poprowadził mrągowianin, popularny polski aktor, Wojciech Malajkat.
Premiera Projektu Arboretum odbyła się na 5-tysięcznej widowni Amfiteatru nad jeziorem Czos w Mrągowie. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny dla publiczności.
Organizatorem i twórcą Projektu Arboretum jest Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej, która realizuje wydarzenie we współpracy z Urzędem Miasta Mrągowo.
Wydarzenia towarzyszące
Projekt Arboretum o świcie
„Arboretum o świcie” to preludium do koncertu „Projektu Arboretum”. Jest to społeczna akcja, która w ramach premiery wydarzenia, odbyła się nad jeziorem Czos, na mrągowskim molo, nad ranem w dniu 10 sierpnia 2014 roku. Zaprosiliśmy do niej zarówno muzyków Projektu Arboretum, jak i wykonawców Festiwalu Kultury Kresowej, a także publiczność, by wspólnie, a cappella, wykonać nastrojowe pieśni ludowe. O godzinie 5:45, kiedy słońce wyszło zza lasu, nad jeziorem rozległy się archaiczne śpiewy…