Projekt Arboretum

III Projekt Arboretum „Warmia i Mazury”

17 lipca 2016, Amfiteatr nad jeziorem Czos, Mrągowo

Plakat III Projektu Arboretum „Warmia i Mazury” 2016

Inspiracją III Projektu Arboretum „Warmia i Mazury” były zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii i Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza.

Repertuar dopełniły kompozycje współczesne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, czyli wczesnośredniowiecznej ludności północno-wschodniej Polski. Te niezwykłe klimaty ukazane zostały w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, a także poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

Dodatkową atrakcją III Projektu Arboretum była Potańcówka Ludowa oraz warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzone przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”.

W projekt zaangażowanych jest zostało trzech znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia w latach 2014-2015 realizował aktor i reżyser Wojciech Malajkat, w 2016 roku spektakl poprowadziła związana z Mazurami pisarka Katarzyna Enerlich.
Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 2009 lat jest ona dyrektorem muzycznym oraz jednym z wykonawców Koncertu Niepodległości w Warszawie. Towarzyszyła jej Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka” oraz znakomici polscy instrumentaliści sesyjni: Wojciech Hartman (skrzypce), Paweł Iwaszkiewicz (flety etniczne), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Riege (kompozycje, fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (kompozycje, gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne) oraz Grzegorz Poliszak (perkusja).

Wydarzenia towarzyszące

Potańcówka Ludowa 2016

Dodatkową atrakcją III Projektu Arboretum była Potańcówka ludowa oraz warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzone przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”. Obydwa wydarzenia były otwarte na udział publiczności, a wstęp na nie był wolny.