Projekt Arboretum

VI Projekt Arboretum „Ządźbork” 2019

14 lipca 2019, godz. 19:30

Amfiteatr, jezioro Czos, Mrągowo

Wstęp wolny

VI Projekt Arboretum „Ządźbork”

14 lipca 2019 roku o godz. 19.30, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się VI Projekt Arboretum, edycja pt. „Ządźbork”. Będzie to kolejna już edycja autorskiego koncertu muzyki hybrydowej, inspirowanego muzyką tradycyjną oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich. Inspirację tegorocznej edycji jest spuścizna Ządźborka (tj. dzisiejszego Mrągowa) i okolic.

Międzynarodowa trasa Projektu Arboretum.

Koncert jest kontynuacją międzynarodowej trasy, która w ubiegłym roku poprowadziła przez Lwów (XVI International Jazz Festival „Flugery L’vova”), Mrągowo i Brisbane w Australii (festiwal PolArt Brisbane 2018).

W programie.

Na repertuar VI Projektu Arboretum „Ządźbork” składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat pieśni okolic Ządźborka, czyli dzisiejszego Mrągowa. Pochodzące z okolicznych wiosek pozornie proste, ludowe nuty, wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnych Mazur.

  1. Ządźbork. Kompozycja: Ola Turkiewicz
  2. Cekoj Jonku, śtyry lata. Mazurska pieśń tradycyjna (Piecki, pow. Mrągowo)
  3. Dobry dzień, Jonie, masz ślub w snodanie. Mazurska pieśń tradycyjna (Popowo, pow.Mrągowo)
  4. Polka-mazurka. Mazurski taniec tradycyjny (Opaleniec k. Szczytna)
  5. Ach, Boże mój, Boże/Przeminął czas. Mazurska pieśń tradycyjna (Borowie, pow. Mrągowo) / Przeminął czas (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
  6. A w jednym miastecku. Mazurska pieśń tradycyjna (Marcinkowo, pow. Mrągowo)
  7. Kokoska jerzembato, a kuku. Mazurska pieśń tradycyjna (Popowo, pow. Mrągowo)
  8. Czos. Kompozycja: Ola Turkiewicz
  9. Nie płac, Maryś, nie płac. Mazurska pieśń tradycyjna (Piecki, pow. Mrągowo)
  10. Źródło. Muzyka: Ola Turkiewicz, słowa – Krzysztof Kamil Baczyński
  11. Puszczany. Mazurski taniec tradycyjny (Ełk)

Wykonawcy.

Twórcami Projektu Arboretum są pochodząca z Mazur, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta i producent Jacek „Wiejski” Górski. Projekt realizuje zespół jazzowych i etnicznych muzyków sesyjnych w składzie: Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew, gitara, piszczałki), Piotr Nowotnik (flety, lira korbowa), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Mikołaj Kostka (skrzypce), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Anna Patynek (instrumenty perkusyjne) i Karol Domański – perkusja.  Etniczno-bajkową narrację VI Projektu Arboretum poprowadzi aktor scen warszawskich, Krzysztof Franieczek.
Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.
Realizacja dźwięku: Kamil Bobrukiewicz

Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum oraz warsztaty tańca tradycyjnego.

Zwieńczeniem szóstej edycji Projektu Arboretum będzie Potańcówka ludowa, do której (zaraz po koncercie Projektu Arboretum) porwie nas Kapela Maliszów w składzie Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew, Zuzanna Malisz – śpiew, basy, baraban, bęben obręczowy, Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa. Potańcówkę poprowadzą Bogumiła Zgorzelska oraz Piotr Zgorzelski z Akademii Tańca Tradycyjnego.

Projektowi Arboretum po raz kolejny towarzyszyć będą warsztaty tańca tradycyjnego, które odbywać się będą od godz. 15.00 na miejskim molo w Mrągowie (obok Gościńca Molo). Poprowadzi je także Akademia Tańca Tradycyjnego. Warsztaty są bezpłatne dla uczestników.

II Hybryda Kultur Festiwal 2019

W przeddzień VI Projektu Arboretum tj. 13 lipca 2019 o godz.19.30, odbędzie się II Festiwal Hybryda Kultur, odrębny projekt Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Festiwal Hybryda Kultur prezentuje twórczość artystów wywodzących się z wielu nurtów muzycznych, których wspólnym mianownikiem są inspiracje kulturą tradycyjną i ludową. Hybryda Kultur to także przegląd twórców pieczołowicie rekonstruujących prawdziwe brzmienia muzyki korzeni. Więcej informacji na stronie www.hybrydakultur.pl

Projekt Arboretum.

Od 2014 roku Projekt Arboretum realizowany jest w amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Wydarzenie doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej czy współczesnej, jazzu i kultury wysokiej. Jest to jedno z niewielu wydarzeń twórczo interpretujących spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. To wydarzenie wyjątkowe w skali kraju, stające się rozpoznawalnym, warmińsko-mazurskim produktem regionalnym. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL.

Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwary regionalne, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna, rekonstruowana, mowa wykorzystywana jest we współczesnych utworach Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz z połowy XX wieku.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Oprócz Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim i na pl.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, na Westerplatte a także w Australii, Kanadzie, na Litwie i na Łotwie. Byli oni organizatorami m.in. Hybryda Kultur Festiwal w Mrągowie, Polskiego Festiwalu Jazzowego w Toronto oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto.

Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjału nie sposób niedocenić.

Wstęp na Projekt Arboretum oraz wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Regulamin imprezy dostępny jest pod adresem https://www.projektarboretum.pl/regulaminy/

Wydarzenia towarzyszące

Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum i warsztaty tańca tradycyjnego

Zwieńczeniem szóstej edycji Projektu Arboretum będzie Potańcówka ludowa, do której (zaraz po koncercie Projektu Arboretum) porwie nas Kapela Maliszów w składzie Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew, Zuzanna Malisz – śpiew, basy, baraban, bęben obręczowy, Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa. Potańcówkę poprowadzą Bogumiła Zgorzelska oraz Piotr Zgorzelski z Akademii Tańca Tradycyjnego. Projektowi Arboretum po raz kolejny towarzyszyć będą warsztaty tańca tradycyjnego, które odbywać się będą od godz. 15.00 na miejskim molo w Mrągowie (obok Gościńca Molo). Poprowadzi je także Akademia Tańca Tradycyjnego. Warsztaty są bezpłatne dla uczestników.

Dofinansowanie

MKiDN
logo-kultura-dostepna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorzy

logo_fd_rp.rct
herb-mragowo

Patroni medialni

PAP
logo_nowe_polskie_radio
logo_pr_olsztyn
logo_tvp3olsztyn

Wsparcie technologiczne

Wsparcie działań Fundacji